8. Sınıf LGS Matematik Öğrencileri için PİSA Soruları Çöz 3

84

Eğitim sistemimizin test etmek amacıyla OECD ülkeleri arasında yapılan PİSA matematik sorularını sizler için online haline getirdik. 8. sınıf matematik LGS sınavı için hazırlanan öğrenci ve matematik öğretmenlerinin kullanabileceği testi mutlaka inceleyin.

1. Normal olarak bir penguen çifti her yıl iki yumurta meydana getirir. Genellikle, daha büyük yumurtadan çıkan yavru hayatta kalabilen tek yavru olur. Güney kaya penguenlerinde ilk yumurta yaklaşık 78 g ağırlığında, ikinci yumurta yaklaşık 110 g ağırlığındadır. Buna göre ikinci yumurta birinci yumurtanın yaklaşık olarak yüzde kaçı kadar daha ağırdır?

2.  Yılın başında kolonide 10 000 penguen bulunmaktadır (5000 penguen çifti)  Penguen çiftlerinin her biri her yılın ilkbaharında bir yavru büyütmektedir.  Yıl sonuna kadar penguenlerin (yetişkin ve yavru) %20’si ölecektir. Buna göre ilk yılın sonunda kolonideki penguen (yetişkin ve yavru) sayısı kaç olur?

3.Bu salata sosunun 150 ml’si için kaç mililitre (ml) salata yağı gerekir?

4. Bu yapıya üstten bakıldığında toplam kaç nokta görülebilir?

5. Eğer Turgay üye olmasaydı, fakat aynı sayıda DVD kiralamış olsaydı, kaç zed harcayacaktı?

6. Tabloda verilen bilgiye bağlı olarak, İsviçre’deki toplam aile sayısı aşağıdakilerden hangisine en yakındır?

7. Ferdi her hafta Zed Yıldız gazetesinden ortalama olarak 350 adet satmaktadır. Ferdi, ortalama olarak her hafta kaç zed kazanmaktadır?

8. Ceyda Zed Günlük Gazetesi satmaktadır. Bir haftada 74 zed kazanmıştır. O hafta Ceyda kaç gazete satmıştır?

9. Esra, kediyi ezmemek için birden frene bastığında saat kaçtı?

10. Polat, tekeri üç tam dönüş yapana kadar bisikletini sürmüştür. Eğer Jülide aynı şeyi kendi bisikletiyle yaparsa, Jülide’nin bisikleti Polat’ın bisikletinden ne kadar fazla yol almış olur? Yanıtınızı santimetre cinsinden veriniz.

Yorumlar