8. Sınıf LGS Matematik Öğrencileri için PİSA Soruları Çöz 1

172

Eğitim sistemimizin test etmek amacıyla OECD ülkeleri arasında yapılan PİSA matematik sorularını sizler için online haline getirdik. 8. sınıf matematik LGS sınavı için hazırlanan öğrenci ve matematik öğretmenlerinin kullanabileceği testi mutlaka inceleyin.

1. Grup Sarmaşık Nisan ayında kaç albüm satmıştır?

2. Grup Heykel ilk kez hangi ayda Grup Ispanak’tan daha fazla albüm satmıştır?

3. Paraşüt kullanılmasının avantajlarından biri paraşütlerin 150 m yükseklikte açılmasıdır. Bu noktada rüzgârın hızı geminin güvertesindeki rüzgâr hızından %25 oranında daha fazladır. Bir geminin güvertesinde ölçülen rüzgâr hızı 24 km/h olduğunda paraşüte doğru esen rüzgârın yaklaşık hızı kaç olur?

4. Şekilde görüldüğü gibi, bir paraşüt gemiyi 45°’lik bir açıyla çektiğinde ve dikey uzunluk 150 m olduğunda, paraşüte bağlı halatın uzunluğu yaklaşık olarak ne kadar olur?

5. Bu salata sosunun 150 ml’si için kaç mililitre (ml) salata yağı gerekir?

6. Şekildeki M harfi dönme dolabın merkezini göstermektedir. M noktası Thames nehri yatağının kaç metre (m) üzerindedir?

7. Dönme dolap sabit bir hızla dönmektedir. Dolap bir tam dönmeyi 40 dakikada tamamlamaktadır. Can’ın dönme dolap üzerindeki turu P biniş noktasından başlıyor. Can yarım saat sonra nerede olacaktır?

8. Fuji Dağı, her yıl sadece 1 Temmuz’dan 27 Ağustos’a kadar tırmanma için halka açıktır. Bu süre içerisinde yaklaşık 200 000 kişi Fuji Dağı’na tırmanmaktadır. Buna göre, Fuji Dağı’na bir günde ortalama kaç kişi tırmanmaktadır?

9. Tahmini yürüyüş hızı göz önünde bulundurulduğunda, Tolga akşam saat 8’de dönmek için yürüyüşe en geç kaçta başlayabilir?

10. Tolga, Gotemba yolu boyunca yaptığı yürüyüşteki adımlarını hesaplamak için adım ölçer kullanmıştır. Adım ölçer, Tolga’nın bu tırmanışı esnasında 22 500 adım attığını göstermiştir. Gotemba yolundaki 9 km’lik bu yürüyüşü için Tolga’nın ortalama adım mesafesini tahmin ediniz. Yanıtınızı santimetre (cm) cinsinden veriniz.

Yorumlar