8. Sınıf Fen Bilimleri LGS Hazırlık – PİSA Soruları Çöz

135

8. sınıf öğrencileri için liselere giriş sınavı – LGS ‘de seçici ve zorluk derecesi yüksek sorular sorulacaktır. Bizler de 8. sınıf öğrencileri LGS hazırlık için PİSA sınavlarında sorulmuş soruları online olarak incelemelerini istedik. Bu PİSA sorularını inceleyin ve LGS 8. sınıf sınavına en iyi şekilde hazırlanın.

1. Aşağıdakilerin hangisi ciğerlerin bir işlevidir?

2. Aşağıdakilerden hangisi en iyi deney planıdır?

3. Çok sayıda insanın yaşadığı şehirler ile karşılaştırıldığında köylerde niçin daha çok yıldız gözlenebilmektedir?

4. Yağ ve balmumu iyi karışacak maddelerdir. Su yağla karışamaz ve balmumu da suda çözünür değildir. Aşağıdakilerden hangisi ruj karışımı ısıtılırken karışıma çok miktarda su katılırsa olabileceklerdendir?

5. Mayalanma hamurun kabarmasına sebep olur. Hamur niye kabarmaktadır

6. Aşçı hamuru karıştırdıktan birkaç saat sonra hamuru tartar ve kütlesinin azalmış olduğunu gözlemler. Aşağıda gösterilen her dört deneyin başlangıcında da hamurun kütlesi aynıdır. Aşçı kütle kaybının sebebinin maya olup olmadığını test etmek için hangi iki deneyi karşılaştırmalıdır?

7. Kabarmış ekmek fırına pişmesi için bırakıldığında; hamurdaki gaz ve buhar kesecikleri genişler. Gaz ve buhar kesecikleri ısıtıldığında niçin genişler?

8. Geçim niçin teleskopla direkt olarak bakmaktan ziyade görüntünün beyaz bir kartona yansıtılmasıyla gözlemlenmiştir

9. Hastalar ameliyattan sonra yiyip içmeyebilirler ve bundan dolayı içinde su, şeker ve mineral tuzların bulunduğu bir serum takılır. Bazen seruma, antibiyotik ve yatıştırıcılar da eklenir. Cerrahi sonrası seruma eklenen şekerler niçin hasta için önemlidir?

10. Rakım yükseldikçe, yel değirmenleri aynı rüzgâr hızı için daha da yavaş dönmektedir Aşağıdakilerden hangisi yel değirmeni pervanelerinin aynı rüzgâr hızında yüksek yerlerde niçin daha yavaş döndüğünün en iyi sebebidir?

Yorumlar